Podróż samochodem dla niektórych jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, inni z prowadzeniem samochodu wiążą swoją karierę zawodową. Jest też wielu zapalonych kierowców, dla których jazda autem to ogromna przyjemność. Jednak każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że przygotowanie się w odpowiedni sposób do długiej trasy samochodem to ogromne ułatwienie, wygoda i bezpieczeństwo.
Najważniejsze przed wyruszeniem w podróż jest sprawdzenie stanu auta. To czynnik nie poddający się dyskusji. Bez sprawnego samochodu podróż byłaby ogromnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów, ale i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Przed wyruszeniem w podróż pamiętaj o sprawdzeniu:
- hamulców – sprawne hamulce to podstawa nawet podczas najkrótszej trasy do sklepu spożywczego za rogiem. Jadąc z niesprawnymi hamulcami narażasz siebie i innych członków ruchu drogowego na bezpośrednie zagrożenie. Pamiętaj o tym przeciągając wymianę klocków hamulcowych do ostatniego momentu.
- kół – na powierzchni opon nie może być śladów żadnych uszkodzeń mechanicznych. Należy regularnie sprawdzać stan ogumienia w samochodzie. Przed dłuższą trasą dobrze byłoby sprawdzić stan wyważenia kół.
- świateł – Światła odpowiedzialne są za widoczność na drodze, dzięki nim widzisz drogę, ale i Ty jesteś widoczny. Obowiązkowo sprawdź działanie kierunkowskazów, świateł przeciwmgielnych, STOP oraz głównych reflektorów.
- olejów – pamiętaj o wymianie lub dolaniu oleju w silniku przed dłuższą trasą.
Kolejny istotny czynnik przed wyjazdem w znane lub mniej znane tereny to dobre przygotowanie się kierowcy do drogi. Przede wszystkim kierowca powinien być wyspany. Podróż najlepiej zaplanować na godziny poranne, przed najlepiej zjeść lekkostrawny posiłek. Tłuste jedzenie powoduje senność. Dobrym atrybutem dla kierowcy jest kawa. Ważne jest też to, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Przez to Twój wyjazd może się opóźnić, co skutkuje pośpiechem w trasie. A pośpiech prowadzi do zwiększenia ryzyka i niebezpieczeństw na drodze.
Pamiętaj o zaplanowaniu trasy. W mapach internetowych sprawdź, czy na drogach nie występują żadne utrudnienia. Bezgraniczne zaufanie nawigacji w telefonie czy mapie samochodowej może wywieźć nas na manowce. Zawsze bezpieczniej jest sprawdzić trasę w kilku niepowiązanych ze sobą aplikacjach.

Przerwy w drodze. Motywacja, aby dotrzeć na miejsce w wyznaczonym czasie jest ogromna. Z opóźnienia mogą wynikać kłopoty zawodowe czy prywatne, więc nie zwracasz uwagi na zmęczenie. Jest to ogromny błąd. Jak wynika ze statystyk około 20% śmiertelnych wypadków drogowych wiąże się ze zmęczeniem kierowcy. Pamiętaj o tym pędząc do swojego celu. Drzemka na stacji benzynowej pozwoli Twojemu organizmowi wypocząć. Świeże powietrze z pewnością dobrze Ci zrobi.
Przejrzyj zawartość bagażnika. W nim powinien się znaleźć nie tylko trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica, ale bardzo ważne jest zapasowe koło i sprawny podnośnik. Na drodze spotkać nas może mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji i lepiej być na nie przygotowanym.
Jeśli spotka Cię sytuacja, w czasie której Twój samochód będzie niezdolny do dalszej jazdy, możesz skorzystać z pomocy firmy, która zajmuje się wynajmem auta zastępczego do czasu naprawy Twojego samochodu.

Nie zapomnij również o spakowaniu toreb do bagażnika. Bagaże będące na siedzeniach samochodu są ogromnym niebezpieczeństwem w sytuacji nagłego hamowania lub stłuczki.
Wczuj się w samochód. Jadąc samochodem po mieście, z pracy do domu, do sklepu masz wrażenie, że “czujesz” go w pełni. Natomiast w momencie, gdy wsiądą do niego trzy lub cztery dodatkowe osoby, a bagażnik wypełni się torbami i walizkami, samochód będzie mocniej obciążony. Zmieni się czas hamowania, auto będzie bardziej bezwładne, manewrowanie będzie wyglądało nieco inaczej. Warto zwrócić na to uwagę na samym początku podróży.
Zatankuj przed podróżą. Często na drogach szybkiego ruchu stacje paliw są od siebie bardzo oddalone. Warto dla własnej wygody i spokoju zatankować samochód w miejscu wyjazdu, aby nie musieć zjeżdżać z drogi i tankować.

Są firmy oferujące dowóz paliwa w wyznaczone miejsce, ale to z kolei spowalnia nas przed przybyciem w wyznaczone miejsce i dodatkowy koszt.
Wprowadzając w życie te kilka zasad droga stanie się przyjemniejsza, bezpieczniejsza i bardziej sprawna.